Rząd przyjął nowelizację kodeksu pracy. Projekt daje prawo do rocznego
urlopu rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku. Początkowo
miał on objąć rodziców dzieci urodzonych po 17 marca, a co wywoływało
liczne protesty
Nowelizacja w praktyce oznacza wydłużenie dodatkowego urlopu
macierzyńskiego i możliwość skorzystania z nowego półrocznego urlopu
rodzicielskiego. Przewidziano także możliwość podzielenia jednego i drugiego urlopu między matkę i ojca. Założono możliwość łączenia pracy na część etatu (nie więcej niż pół) z korzystaniem z tych urlopów.
Nowe przepisy - jak napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów - umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka. Matka i ojciec będą mogli zdecydować, które z nich zaopiekuje się dzieckiem i przez jaki czas. Być może częściej z takich urlopów będą korzystać ojcowie, co pozwoli postrzegać matkę i ojca jako równorzędnych, wartościowych pracowników.
Nowe regulacje powinny poprawić sytuację kobiet na rynku pracy. Dziś często matka jest uważana za pracownika mniej wartościowego, ze względu na przewidywane przerwy w zatrudnieniu.
Od 17 czerwca 2013 roku urlop po urodzeniu dziecka wydłuży się z 6 miesięcy do roku (52 tygodnie). Obecny wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni i do 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Po zmianach dodatkowy urlop macierzyński wydłuży się o 2 tygodnie. W rezultacie będzie to: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego (4+2).
Najważniejsza ze zmian to wprowadzenie nowego urlopu - 26. tygodniowego urlopu rodzicielskiego - bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. To urlop do dyspozycji zarówno matki, jak i ojca. I będzie go można wziąć w całości lub częściach (nie więcej niż trzech).
Zmiany przyjęte przez rząd dotyczą także m.in. wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w czasie korzystania z urlopów i sposobu wnioskowania o nie.
Rodzic, który zdecyduje się na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 procent pensji. Będzie mógł go jednak przedłużyć o kolejne pół roku i wtedy jego pensja wyniesie 60 procent. Z kolei rodzic, który chciałby od razu skorzystać z rocznego urlopu (pół roku macierzyńskiego i pół roku rodzicielskiego) będzie otrzymywał 80 procent wynagrodzenia.
Ze wszystkich urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich - na zasadach przewidzianych dla pracowników - będą mogli korzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.
Przewiduje się także możliwość łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z możliwością korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wtedy pracownik otrzyma 50 procent zasiłku macierzyńskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz