sobota, 2 czerwca 2012

Opodatkowanie według skali liniowej 19 %


Opłacanie podatku liniowego oznacza ustalenie podatku w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, o której mowa w art. 30c ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zdecyduje się na rozliczanie z fiskusem w ten właśnie sposób, ma prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodów – tak samo jak przy obowiązujących zasadach ogólnych. Odlicza też tak samo zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 Podatnik traci jednak prawo do odliczania wszelkich ulg podatkowych          i wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub dzieckiem, które samotnie wychowuje.
Ale mamy oczywiście pozytywne strony tego rozliczenia, choćby przedsiębiorca osiągnął dochód 5 mln zł., to i tak płaci od tej kwoty tylko 19%, tymczasem przy zasadach ogólnych byłaby to już stawka 32%.
Tak samo jak przy zasadach ogólnych podatek liniowy oblicza się, także od dochodu ustalonego na podstawie podatkowej księgi przychodów   i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Oraz obowiązują te same zasady wpłaty zaliczek, za dany miesiąc płacimy więc do 20 dnia następnego miesiąca. Jest też możliwość wyboru uproszczonej formy zapłaty zaliczek a osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i tak zwani mali podatnicy mogą płacić zaliczki kwartalnie.
Osoba rozliczająca się na podstawie 19% stawki liniowej składa  w urzędzie skarbowym zeznanie roczne na formularzu PIT-36L, w terminie do 30 kwietnia. Nie wypełnia ulgowych załączników, bo jak już wspomniałam wcześniej nie przysługuje jej takie prawo. W zeznaniu rocznym może jedynie uwzględnić rozliczenie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz rozliczyć straty z lat poprzednich.
Dostęp do liniowego rozliczenia jest jednak ograniczony, nie może    z niego korzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą, która chciałaby świadczyć usługi na rzecz swego byłego pracodawcy, czyli takiego, u którego pracowała w tym lub poprzednim roku. Chodzi tu o usługi, które pokrywałyby się z tym, co przedsiębiorca robił wcześniej u swojego pracodawcy.


h

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz