sobota, 2 czerwca 2012

Opodatkowanie według skali progresywnej


Opodatkowanie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.       W tym przypadku podstawą opodatkowania jest dochód, który jest różnicą pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania tych przychodów. W tym miejscu dobrze jest przybliżyć znaczenie tych pojęć.
Przychody z działalności gospodarczej to kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przy wyłączeniu wartości zwróconych towarów oraz udzielanych bonifikat i skont. Przychód uzyskujemy nie w momencie otrzymania środków pieniężnych, ale w ściśle określonych przez ustawę momentach. Za datę powstania przychodu w działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury
2. uregulowania należności
Wynika z tego, że przychód powstaje najpóźniej w dniu otrzymania zapłaty, ale może też powstać w momencie:
- wystawienia faktury/rachunku
- otrzymania nieodpłatnie rzeczy bądź świadczeń
- umorzenia zadłużenia
- końca roku podatkowego, nawet jeśli faktura/rachunek będzie wystawiony w roku następnym.
Typowymi przychodami, które powstają w trakcie działalności gospodarczej a nie są związane z  podstawowym profilem działalności ( to te wszystkie przychody, które generują zysk firmy i są bezpośrednio związane z jej profilem, działalnością jej czy to usługowa, handlowa czy produkcyjna ) są między innymi[1]:
- przychody z opłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane      z działalnością gospodarczą środków trwałych, wyposażenia oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- różnice kursowe,
- otrzymane kary umowne,
- odsetki od środków rachunkach bankowych utrzymywanych  z związku      z wykonywaną działalnością,
- umorzone lub przedawnione zobowiązania, z wyjątkiem umorzonych pożyczek z funduszu pracy,
- wartość zwróconych należności, jeżeli uprzednio zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
- otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Ustawa przewiduje także pewne wyłączenia z przychodów, które reguluje artykuł 14 Ustawy  z dnia 26 lipca 1991 r. o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych ( updof ). Zaliczyć do nich należy przede wszystkim zaliczki pobierane na poczet świadczeń, które zostaną wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych oraz otrzymane kwoty z tytułu zaciągniętych kredytów                  i pożyczek, które w późniejszych okresach będą podlegać zwrotowi. Za przychód nie uważa się także naliczonych ale nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek. W danym przypadku stosujemy metodę kasową czyli zaliczamy je do przychodu  w momencie ich otrzymania.
Pod pojęciem kosztów uzyskania przychodów według updof rozumie się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w artykule 23 wyżej wymienionej ustawy. Podstawowe kryterium pomniejszania dochodu do opodatkowania o koszty jest jego ścisły związek z przychodem lub działalnością gospodarczą podatnika. Podatnicy często robią błąd pomijając dane kryterium przy kwalifikacji kosztu do kosztów uzyskania przychodów, kierując się jedynie wytycznymi zawartymi w artykule 23 updof. Dlatego podejmując decyzję                 o odliczeniu od przychodów danego kosztu musimy zadać sobie dwa podstawowe pytania:
- czy koszt ma związek z naszymi przychodami lub z moją działalnością gospodarczą ?
- czy koszt nie figuruje w artykule 23 updof ?
Artykuł ten zawiera katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów. Do najczęściej stosowanych wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów  w myśl artykułu 23 należą między innymi:
- odpisy amortyzacji z tytułu zużycia samochodu osobowego,  w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania,
- składek na ubezpieczenia samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanych przez /narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej do wartości ubezpieczenia,
- wartości własnej pracy podatnika oraz małżonka i małoletnich dzieci           a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej także małżonków i małoletnich dzieci wspólników,
-  darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju,
-  kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań,
-  odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych,
- kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych,
- naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań w tym również od pożyczek lub kredytów,
- nie wpłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek,                    z zastrzeżeniem w części finansowanej przez płatnika składek
- oraz inne wymienione w tym artykule.
Kolejnym kryterium ponoszenia kosztów jest ich aspekt czasowy, czyli oznacza to że koszty mogą być potrącane tylko danego roku którego dotyczą. Z tej zasady wynika między innymi konieczność sporządzania spisu z natury                      i uwzględniania jego wartości w obliczeniu zobowiązania podatkowego. Przychody, koszty oraz dochód do opodatkowania wyznaczany jest na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, której formę przedstawię w dalszej części pracy dotyczącej obowiązków ewidencyjnych.
Dochód obliczony jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami może być jeszcze pomniejszony o odliczenia od przychodu. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie to przede wszystkim  możliwość odliczenia od dochodu zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność oraz strat z lat ubiegłych. Osobom tym przysługują również inne odliczenia przewidziane ustawą  a które nie są już związane z działalnością gospodarczą, na przykład: wydatki związane z używaniem sieci internetowej, ulga rehabilitacyjna oraz możliwość rozliczania się z małżonkiem.

Obliczenie podstawy opodatkowania następuje zgodnie  z poniższymi wzorami:
1. dochód = przychody – koszty uzyskania przychodów
2. podstawa opodatkowania = dochód – odliczenia od dochodu
W ten sposób wyznaczona podstawa opodatkowania jest punktem wyjścia do obliczenia podatku, w danym przypadku według skali.
Skalę podatkową przedstawia poniższa tabela dla  2009  roku.

Tabela 1 Skala podatku dochodowego od osób fizycznych  w 2009  roku

Skala  za  rok 2009
Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
Ponad
Do

44'490 zł
19% - kwota zmniejszająca podatek 586 zł 85 gr
44'490 zł
85'528 zł
7'866 zł 25 gr + 30% nadwyżki ponad 44'490 zł
85'528 zł

20'177 zł 65 gr + 40% nadwyżki ponad 85'528 zł



W 2010 roku nastąpiła zmiana kwot stosowanych w skali podatkowej, co zostało przedstawione w poniższej tabeli, zmiana dotyczyła progu podatkowego oraz kosztów zmniejszających podatek, nastąpił podział skali podatkowej tylko na dwa progi podatkowe.

Skalę podatkową przedstawia poniższa tabela dla 2010 roku.









Tabela 2 Skala podatku dochodowego od osób fizycznych w 2010 roku

SKALA PODATKU DOCHODOWEGO NA 2010 R.
Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
ponad
do

85.528
18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85.528

14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł
Podstawa prawna: art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 28 lit.a) w związku z art. 22 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588).
Poniżej w tabeli przedstawiam kwoty zmniejszające podatek w skali rocznej i miesięcznej.
Tabela 3 Kwoty zmniejszające podatek dochodowy 
Kwota zmniejszająca podatek
Miesięczna
46 zł 33 gr
Roczna
556 zł 02 gr
Roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku
3.091 zł
 Źródło: www.mf.gov.pl
Podatek obliczony według powyższej skali podlega pomniejszeniu                 o zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota podlegająca odliczeniu to 7,75 % podstawy obliczenia tej składki, całkowita kwota należnej składki ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 9 % podstawy obliczenia tej składki.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych działalności w formie spółki cywilnej w zasadniczy sposób nie odbiega od sposobu opodatkowania działalności osoby fizycznej, ponieważ przychody, koszty uzyskania oraz dochód jest dzielony proporcjonalnie do udziałów. Spółka cywilna nie jest podmiotem podatku dochodowego od osób fizycznych, są nimi poszczególni wspólnicy. Każdy ze wspólników indywidualnie składa oświadczenie o formie opodatkowania oraz indywidualnie dokonuje wyboru formy opodatkowania.
Zaliczki na podatek obowiązani jesteśmy zapłacić do 20-tego dnia następującego po miesiącu, za który obliczamy podatek. Istnieje możliwość kwartalnego obliczenia i uiszczenia podatku pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia w urzędzie skarbowym. Obliczenie podatku następuje w rachunku narastającym to znaczy że w każdym miesiącu obliczamy dochód oraz podatek należny od początku roku podatkowego i następnie od tak obliczonej kwoty podatku odejmujemy zapłacone dotychczas zaliczki. Odstępstwem jest tutaj ostatni okres rozliczeniowy, czyli ostatni miesiąc lub kwartał. Zaliczka za ostatni miesiąc lub kwartał uiszczana jest do dnia 20-tego ostatniego miesiąca roku podatkowego. Istnieje również możliwość uproszczonego wpłacania zaliczek na podatek                w wysokości 1/12 podatku za poprzedni rok podatkowy.
Ostateczne roczne rozliczenie z podatku następuje do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, za który składamy rozliczenie. Rozliczenie te składamy w formie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym na formularzy PIT-36. Do tego dnia mamy tez obowiązek wpłacić kwotę wynikającą z różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Zgodnie z dyspozycją art. 193 Ordynacji podatkowej uznaje się, że księga podatkowa stanowi dowód na to, co zostało w niej zapisane.
Każdy podmiot gospodarczy jest zobowiązany na podstawie określonych przepisów do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych. W zależności od formy prawnej i skali prowadzonej działalności obowiązki te wynikają wyłącznie     z przepisów prawa podatkowego lub jednocześnie podatkowego i bilansowego. Małe firmy zobowiązane są do prowadzenia ewidencji i sporządzania deklaracji       o wysokości zobowiązań podatkowych na podstawie przepisów podatkowych zaś do pozostałych podmiotów będą miały zastosowanie przepisy prawa bilansowego, na podstawie którego będą prowadziły ewidencje zdarzeń gospodarczych i sporządzały sprawozdanie finansowe. Biorąc pod uwagę zobowiązania podatkowe mali przedsiębiorcy będą obliczali podobnie jak małe firmy na podstawie prawa podatkowego, chodzi tu o przedsiębiorców będących na pełnej księgowości.
Podstawą prawną, z której wynika postać oraz zasady prowadzenia księgi podatkowej jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku      w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów przedstawia schemat nr 1, jak widać ze wzoru księga podatkowa dzieli kategorie finansowe na trzy rodzaje: przychody, zakup towarów handlowych i materiałów oraz wydatki oraz dodatkową ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia, indywidualne karty wynagrodzeń itp.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz