sobota, 9 czerwca 2012

Zwrot róznicy podatku

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub zwrotu różnicy na rachunek bankowy. wynika to z art. 87 ust.1 ustawy Vat.
Według tego przepisu, podatnik sam decyduje o tym w jaki sposób rozlicza powstała w danym okresie rozliczeniowym nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.
Zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad naleznym jest prawem podatnika, z którego może ale nie musi skorzystać.
Może także zażądać zwrotu tylko części kwoty z nadwyżki a pozostałą część pozostawić do przeniesienia na nastepny okres.rozliczeniowy.
Termin zwrotu- to 60 dni od dnia złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy . Istenieje jednak możliwość zwrotu w krótszym terminie na wniosek podatnika w ciągu 25 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia ale tylko w szczególnych przypadkach:
- gdy faktury dokumentujące kwoty należności zostały w całości opłacone,
- dokumenty celne, deklaracje importowe oraz decyzje celne także zostały opłacone,
- import towarów rozliczanego zgodnie z art.33a ustawy, WNT nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest usługobiorca ;ub dostawy towarów dla którego podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnegood tych transakcji.
Jeśli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykazywał żadnej sprzedaży, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy, zas podatnik tez może wystapic o jego zwrto w terminie 180 dni. Może  oczywiście też wystąpić o skrócenie tego terminu do 60 dni ale w tym przypadku musi złozyć zabezpieczenie majatkowe.
Lecz pamiętajmy w każdym przypadku organ podatkowy może wystapic o przedłużenie terminu zrotu jeżeli zasadność zrotu wymaga dodatkowej weryfikacji.
Złożenie korekty deklaracji przez podatnika powoduje, że wszystkie terminy zwrotu liczymy ponownie od daty złożenia deklaracji korygującej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz